Белградската болница за деца „Тиршова 2“ станува реалност News | WeBalkans

Новости

Дознај ги најновите информации за активностите на ЕУ и настаните во Западен Балкан

8/06/2022

Белградската болница за деца „Тиршова 2“ станува реалност

За време на неговата посета на Србија, европскиот комесар за проширување, Оливер Вархелеј, заедно со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, го посети градилиштето на болницата за деца „Тиршова 2“. Изградбата на болницата започна во октомври и е поддржана од ЕУ со преку 35 милиони евра.

 

Европската Унија никогаш досега не поддржала толку голема инвестиција во доменот на здравствена инфраструктура, потенцира комесарот Вархелеј. Додаде дека овој проект е резултат на пандемијата КОВИД која нè научи дека уште повеќе треба да го цениме здравјето. „Здравјето, особено здравјето на децата, е најважното нешто,“ изјави комесарот, додавајќи дека „Тиршова 2“ ќе се отвори за, отприлика, три години. „Убеден сум дека пациентите ќе го ценат овој придонес за градот и државата,“ заклучи тој.

 

На настанот присуствуваа, исто така, и амбасадорот на САД во Србија – Емануеле Жиофре, министерот за здравство – Златибор Лончар, министерката за европска интеграција – Јадранка Јоксимовиќ, градоначалникот на Белград и поранешен директор на „Тиршова“ – д-р Зоран Радојчиќ, директорот на Канцеларијата за државни инвестиции – Марко Благојевиќ, и директорот на „Тиршова 2“ – Синиша Дучиќ.

Прочитај повеќе

Извор: Delegation of the EU to Republic of Serbia

Извор на фотографии: Delegation of the EU to Republic of Serbia

Please wait while your video is being uploaded...

Don't close this window!

Subscribe to the newsletter

I have read and understood the terms of the privacy statement.