Novi regionalni sporazumi i potvrda opredijeljenosti za EU na Berlinskom Samitu
4. Februara 2025.
Berlin, 15. oktobar 2024. godine – lideri iz šest zemalja Zapadnog Balkana – Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija – okupili su se u Berlinu povodom 10. godišnjice samita Berlinskog procesa, gdje su još jednom potvrdili zajedničko opredjeljenje za regionalnu saradnju i snažniju integraciju u Evropsku uniju. U organizaciji njemačkog kancelara Olafa Scholza i uz prisustvo predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, samit je označio ključni korak u pravcu ekonomske integracije regije.
Regionalna saradnja ojačana novim sporazumima
Vrhunac samita bilo je potpisivanje:
Plan zajedničkog regionalnog tržišta, koji je osmišljen s ciljem jačanja trgovine i ekonomskog rasta uklanjanjem prepreka između zemalja.
Sporazum o mobilnosti s ciljem boljeg pristupa visokom obrazovanju u cijeloj regiji, kroz osiguranje većeg broja mogućnosti mladim ljudima za studij i rad u drugim državama.
Ovi sporazumi su u skladu s Planom rasta vrijednim 6 milijardi eura od Evropske unije, sredstvima namijenjenim za ekonomski rast i osiguranje uslova za države Zapadnog Balkana da u konačnici postanu članice EU.
Proširenje EU se nastavlja prema plana
Na samitu je kancelar Scholz naglasio opredijeljenost EU za proširenje, navodeći:



