Reafirmisani novi regionalni sporazumi i put U EU na Samitu U Berlinu
4. фебруар 2025.
Berlin, 15. oktobar 2024 – Lideri šest zemalja Zapadnog Balkana — Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Crne Gore, Severne Makedonije i Srbije — okupili su se u Berlinu na 10. godišnjicu Samita Berlinskog procesa, učvršćujući svoju zajedničku posvećenost regionalnoj saradnji i većoj integraciji sa Evropskom Unijom. Na samitu koji je organizovao nemački kancelar Olaf Šolc, se pridružila i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen. Ovaj samit je predstavljao važnu prekretnicu u unapređenju regionalne ekonomske integracije.
Regionalna saradnja unapređena novim sporazumima
Samit je završen potpisivanjem:
Plan zajedničkog regionalnog tržišta koji ima za cilj podsticanje trgovine i ekonomskog rasta uklanjanjem barijera između zemalja.
Sporazum o mobilnosti za poboljšanje pristupa visokom obrazovanju širom regiona, nudeći mladim ljudima veće mogućnosti da studiraju i rade u inostranstvu.
Ovi sporazumi su u skladu sa Planom rasta Evropske unije od 6 milijardi evra koji je osmišljen da ubrza ekonomski razvoj i otvori put budućem članstvu Zapadnog Balkana.
Proširenje EU ponovo na pravi put
Tokom samita, kancelar Šolc je naglasio posvećenost EU proširenju, izjavivši:



