Biciklom kroz istoriju
18. Marta 2021.
Projekat koji finansira EU podržava oživljavanje stoljetne željeznice, dajući joj novu svrhu – svrhu promovisanja biciklizma i turizma u Bosni i Hercegovini.
Krajem 19. vijeka Austro-Ugarska je započela izgradnju željezničke pruge koja bi povezivala glavne gradove srednje Bosne i Hercegovine. Radovi su započeli 1891. godine i nakon nekoliko godina ljudi iz regije mogli su putovati vozom.
Za većinu stanovništva ovo je bilo potpuno novo iskustvo. Putovanje vozom je takođe bila izuzetna prilika za razgledanje krajolika jer je željeznica prolazila kroz planinske klisure i pored srednjovijekovnih zamkova i prelijepih pejzaža. Pruga je bila u funkciji skoro 80 godina sve dok vlasti socijalističke Jugoslavije nisu 1976. godine odlučile da ugase prugu, zatvore stanice i uklone šine. Razlog njenog zatvaranja bila je izgradnja novih puteva i povećanje broja motornih vozila i njihovog korištenja.



