Biciklom kroz istoriju
18. март 2021.
Projekat koji finansira EU podržava oživljavanje stogodišnje železničke trase za biciklizam i turizam u Bosni i Hercegovini.
Krajem 19. veka, Austrougarsko carstvo započelo je izgradnju železničke pruge koja je trebalo da poveže veće gradove u centralnoj Bosni i Hercegovini. Radovi su započeti 1891. a nekoliko godina kasnije tom oblašću se moglo putovati vozom.
Za većinu stanovništva ovo je bilo potpuno novo iskustvo. Putovanje vozom takođe je bila izuzetna prilika za razgledanje krajolika zato što je pruga prolazila kroz planinske klisure i pored srednjovekovnih zamaka i prelepih predela. Železnica je bila u funkciji skoro 80 godina, dok vlasti socijalističke Jugoslavije 1976. nisu odlučile da ukinu prugu, zatvore stanice i uklone tračnice. Razlog je bila izgradnja novih puteva i povećanje broja motornih vozila i njihova sve veća upotreba.



