Ivana Babović živi u živopisnom selu Konjuhe kod Andrijevice na sjeveru Crne Gore. Selo je daleko od primorja i drugih mjesta po kojima je Crna Gora poznata u svijetu turizma. Ivana, njeno četvoro djece i suprug uglavnom su živjeli od poljoprivrede, sve dok prije pet godina predstavnici Regionalne razvojne agencije za Bjelasicu, Komove i Prokletije nisu posjetili njihovo selo. Došli su da razgovaraju o mogućem poslu koji bi mještani mogli da pokrenu kroz projekat koji finansira EU. Ivana kaže da je ovo bio šok za nju, njene prijateljice i ostale mještane, jer je rijetko ko zalazio u njihov kraj, a kamoli ljudi koji im nude šansu da postanu poslovne žene.
Osim prirodnih lepota i tradicionalne arhitekture, Ivanino područje ima i bogatu kulinarsku tradiciju. To je rezultat obilja organskog voća i povrća od kojeg se spravljaju raznovrsna tradicionalna jela koja su do početka ovog projekta uglavnom bila nepoznata onima koji ne potiču iz Ivaninog kraja. Među specijalitetima se nalazi i kačamak od kukuruznog brašna mljevenog na starinski način u seoskoj vodenici; pite od kisjelog zelja i domaćeg sira; jela sa mesom životinja koje su uzgajane u domaćinstvu i domaću rakiju.
Od izolovanog sela do gostiju iz inostranstva
Ivana je bila jedna od prvih žena koja je pristala da učestvuje u projektu. Navikla je da kuva za svoju porodicu i da ugošćava rodbinu i prijatelje, ali kuvanje i ugošćavanje stranaca u zamjenu za novčanu nadoknadu bila je potpuno nova priča za nju. „Do tada sam bila domaćica. Nisam imala pojma o biznisu, a odluka da se upustim u preduzetništvo nije bila laka“, kaže ona. Međutim, projekat je pružio punu podršku, uključujući i profesionalne ugostiteljske vještine, kao što su odnos prema gostima, prezentacija hrane i ponuda aktivnosti za turiste.
„Ako mi vjerujete, kada je obuka počela, nismo bile baš previše optimistične u vezi sa ishodom, a drugi mještani su bili skeptični i zavitlavali nas da smo se vratile u školu. Međutim, kada je stigao prvi gost, stvari su se promijenile“, kaže Ivana. Njena prva gošća bila je mlada žena iz Belgije koja je ostala tri dana, živeći i kuvajući sa porodicom.
Nakon pet godina, Ivana i njena porodica redovno primaju posjetioce iz cijelog svijeta, a turizam im je postao glavni izvor prihoda. Jedna od njenih ćerki sada čak i studira turizam i razmišlja o širenju posla.
Projekat prekogranične saradnje (CBC) koji finansira EU i koji se bavi lokalnim kulinarstvom kao turističkom ponudom prekograničnog regiona ima dvije glavne komponente. Ivana i njena porodica iskoristile su komponentu gastronomskih puteva koja je uključivala podršku seoskim domaćinstvima i međusobno povezivanje sela u Albaniji i Crnoj Gori kako bi ponudila integrisani koncept turizma zasnovan na putu koji je usmjeren ka gastronomiji.
Jednako važna komponenta projekta bila je i uključivanje tradicionalnih lokalnih recepata u turističku ponudu putem istraživanja i očuvanja regionalnih jela i njihovim korišćenjem u lokalnim restoranima i na gastronomskim putevima, uključujući i otvaranje degustacionih tačaka u seoskim domaćinstvima. Cilj je bio da se ožive neka od zaboravljenih jela i lokalni kuvari obuče da ih pripremaju, da bi ona našla svoje mesto u jelovnicima lokalnih hotela i restorana.
Jelena objašnjava da je hrana slična sa obje strane granice, ali i da ipak ima karakterističan ukus i svojstva. Ovaj važan prekogranični element obogatio je projekat i turističku ponudu regiona.
Kuvar koji je pripremljen u okviru ovog projekta osvojio je drugo mjesto u svijetu u kategoriji najboljih kulinarskih publikacija i prvo mjesto u kategoriji prehrambenog turizma na takmičenju „Svjetski dan održive gastronomije“. Knjiga je od juna do septembra bila izložena u Muzeju Alfreda Nobela u Švedskoj. „Veoma smo ponosni na uspjeh našeg Kuvara jer je to uspjeh ne samo za naš projekat već i za zemlje koje su uključene u ovaj projekat CBC-a“, kaže Jelena Krivčević, menadžerka projekta.
O projektu
Projekat „Lokalna kuhinja kao turistička ponuda u prekograničnom regionu“ koji finansira EU počeo je 2018. godine i završio se 2020. godine. Cilj projekta bio je da se poveća konkurentnost turističkog sektora uključivanjem lokalne gastronomije u ukupnu turističku ponudu prekogranične oblasti. Projekat su realizovali RRA Bjelasica, Komovi i Prokletije i Nacionalna turistička organizacija Crne Gore u saradnji sa Eko-partnerima za održivi razvoj i Opštinom Puke iz Albanije.
Photo credits: Regional Development Agency for Bjelasica, Komovi and Prokletije
Please wait while your video is being uploaded...
Don't close this window!