Institut za populaciju i razvoj (IPR), organizacija civilnog društva iz Bosne i Hercegovine, sproveo je 2019. godine istraživanje u kojem je učestvovalo 127 prosvjetnih radnika u Kantonu Sarajevo. Cilj je bio identifikovati njihove potrebe za dodatnom stručnom podrškom u sprovođenju programa zdravog rasta i razvoja, koji ima podršku Ministarstva obrazovanja, nauke i mladih Kantona Sarajevo. Tokom ovog procesa, IPR je prepoznao neophodnost kontinuiranog rada sa djecom predškolskog uzrasta. Koristeći rezultate istraživanja iz 2019. i uz vođstvo stručnjaka, razvili su obrazovni paket za poboljšanje emocionalnih i društvenih vještina djece.
Ovaj paket je posebno dizajniran da odgovori na potrebe roditelja i vaspitača. Kako bi pružio odgovarajuće smjernice za njegovo korištenje i efikasno zadovoljio potrebe djece uzrasta od četiri do šest godina, IPR je pokrenuo dodatni projekat pod nazivom „Promovisanje zdravog rasta i razvoja djece u predškolskim ustanovama Opštinskog centra Sarajevo“. Ovaj projekat se realizuje u okviru programa ReLOaD2, koji finansijski podržava Evropska unija, a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).
Prema riječima koordinatora projekta Amera Džekmana, inicijativom je obuhvaćeno 19 predškolskih ustanova i uključeno je 50 vaspitača iz ove opštine. Ovi edukatori su učestvovali u dvodnevnim radionicama sa ciljem da unaprijede svoje vještine i kompetencije potrebne za realizaciju projekta. Svaka predškolska ustanova dobila je „kutiju za vrtić“ sa izborom praktičnih alata koji olakšavaju rad sa djecom. Naime, u kutijama za vrtić nalaze se lutke Hana i Dado, koje su postale sastavni dio svakodnevnog života djece u Opštinskom centru Sarajevo.
Džekman pojašnjava da ove lutke služe kao sredstvo za igru da vaspitači daju vrijedne smjernice za zdrav rast i razvoj. Kroz igru djeca bez napora shvataju koncepte održavanja zdravog načina života. Pored toga, kutije za vrtić sadrže radne listove, postere, kartice sa slikama i kartice sa emocijama koje su u skladu sa aktivnostima projekta. Štaviše, Džekman ističe ključnu ulogu roditeljskog uključivanja u implementaciju projekta. „Napravili smo veb platformu „Zdrav rast i razvoj“ koja omogućava roditeljima da učestvuju u onlajn kursevima obuke i steknu praktične uvide koje mogu da praktikuju zajedno sa svojom djecom“, objašnjava Džekman.
Ukupno 150 roditelja završilo je onlajn kurs obuke na temu „Zdrav rast i razvoj“, sa preko 200 pristupa uslugama konsultacija i podrške preko IPR Facebook platforme „Savjetnici za roditelje.”
Maja Alihodžić, majka čije je dijete učestvovalo u programu, istakla je kako je obuka pomogla roditeljima da savladaju svakodnevne izazove u vaspitanju svojih mališana. “Prvi put sam osjetio da se prema djeci drugačije postupa i da se sa njima razgovara. Savjeti koje smo dobili uveliko su pomogli u rješavanju različitih tema uz promovisanje otvorenog razgovora i zajedničkog učenja. Vjerujem da sada bolje razumijemo jedni druge, a ja se osjećan spremnije za rješavanje različitih situacija. Nadam se da će slični programi biti dostupni i u osnovnim školama, čime će roditeljsko učešće i obrazovanje djece postati standardna praksa u svim obrazovnim ustanovama“, kaže Alihodžić.
IPR ističe porast nasilja, uznemiravanja i verbalnog zlostavljanja među dječacima i djevojčicama, čak i u nižim razredima osnovne škole. Džekman napominje: „Fizičko nasilje ima tendenciju da se kasnije manifestuje kod dječaka, dok među djevojčicama dominiraju različiti oblici verbalnog nasilja. Dječaci koji dožive fizičko nasilje u ranom uzrastu imaju duplo veće šanse da i sami postanu nasilnici, tuku, nose oružje i pokazuju nasilje. Ove brige naglašavaju važnost sprovođenja programa koji dijele zajedničke ciljeve sa ‘Zdravim rastom i razvojem’ tokom ranog djetinjstva”, dodaje Džekman.
On dalje tvrdi da obrazovanje djece o zdravim stilovima života treba sistematski integrisati u sve ustanove i agencije za brigu o djeci. Pružanje kvalitetnog obrazovanja i promocija zdravog načina života u skladu je sa sedamnaest ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija, uz podršku projekta ReLOaD2 koji finansira EU.
O projektu
Regionalni program o lokalnoj demokratiji na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2) je nastavak inicijativa koje podržava EU – Projekat jačanja lokalne demokratije (LOD, 2009-2016) i naknadno proširenog Regionalnog programa za lokalnu demokratiju na Zapadnom Balkanu (ReLOaD, 2017-2020). Kao i prethodni, ovaj projekat finansira Evropska unija (EU), a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP). ReLOaD2 se primenjuje na Zapadnom Balkanu, posebno u Albaniji, Bosni i Hercegovini (BiH), Kosovu*, Sjevernoj Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji.
Photo credits: ReLOaD2
Please wait while your video is being uploaded...
Don't close this window!