Novi Evropski habovi za digitalne inovacije za podsticanje digitalne transformacije na Zapadnom Balkanu | WeBalkans | EU Projects in the Western Balkans

Novi Evropski habovi za digitalne inovacije za podsticanje digitalne transformacije na Zapadnom Balkanu

14 May 2025

Od januara 2025. godine, mreža Evropskih habova za digitalne inovacije (EDIH) proširena je i uključuje nove habove sa Zapadnog Balkana.

Širenje mreže dio je šireg Plana rasta EU za Zapadni Balkan, čiji je cilj pomoći regionu da se integriše u jedinstveno digitalno tržište EU. Pridruživanjem EDIH mreži, korisnici u regionu proširenja dobijaju rani pristup digitalnim alatima, platformama za dijeljenje znanja i mogućnostima finansiranja čak i prije formalnog pristupanja EU. Dobici će biti opipljivi, pogotovo za mala i srednja preduzeća, startapove i javne institucije koje teže digitalnoj i zelenoj transformaciji.

„Pomažemo i institucijama i biznisima da koriste digitalne alate koji rješavaju stvarne probleme poput pojednostavljenja usluga za prodor na nova tržišta. Olakšavamo im da se povežu i rade preko granica, baš kao što je i zamišljeno jedinstveno digitalno tržište“, kaže prof. dr. Slavica Tomović, asistent na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Razvoj ovih događaja označava važan korak za napore Evropske unije u digitalnoj transformaciji u regionu proširenja i otvara nove mogućnosti za lokalne biznise, javne institucije i startapove da postanu dio uspješnog evropskog digitalnog ekosistema.

Evropski habovi za digitalne inovacije (EDIH) djeluju kao jednošalterski sistemi koji pomažu kompanijama i organizacijama javnog sektora da odgovore na digitalne izazove i unaprijede svoju konkurentnost. Nude niz usluga, uključujući pristup tehničkoj ekspertizi, obuku i razvoj vještina, savjete o finansiranju i mogućnost „testiranja prije ulaganja“ u digitalne tehnologije. Takođe podržavaju zelenu tranziciju pomažući organizacijama da sprovedu održive i cirkularne digitalne prakse.

Uz podršku Programa Digitalne Evrope (DEP), EDIH habovi se sufinansiraju – 50% iz DEP-a, a ostatak iz nacionalnih, regionalnih ili privatnih izvora. Njihova misija je obezbjediti da nijedan region ne bude zapostavljen u digitalnom dobu.

U Sjevernoj Makedoniji, INOFEIT EDIH je prvi zvanični evropski hab za digitalne inovacije. Izgrađen na snažnim temeljima INNOFEITDIH-a, okuplja akademsku zajednicu, industriju, poslovna udruženja i javne zainteresovane strane. U narednih četiri godina, INOFEIT EDIH će pružati besplatne digitalne usluge u vrijednosti od 2 miliona evra malim i srednjim preduzećima i organizacijama javnog sektora, sa svojim ključnim uslugama.

„U današnjem digitalnom okruženju koje se brzo razvija, praćenje najnovijih tehnologija je ključno za preduzeća i javne organizacije.                                                                                               Integracija Sjeverne Makedonije u Mrežu EU habova za digitalne inovacije putem INNOFEIT EDIH-a pruža jedinstvenu priliku malim i srednjim preduzećima i organizacijama javnog sektora da poboljšaju svoju konkurentnost i podstaknu društveni napredak“, kaže Dimitar Taskovski iz makedonskog INNOFEIT-a.

Na Kosovu, konzorcijum koji upravlja projektom DIG-4K sastoji se od nekoliko aktera koji predstavljaju civilno društvo, biznis i akademski sektor. Park za inovacije i obuku (ITP) kao vodeći partner i Edutask; Centra za inovacije Makerspace Prizren, Univerzitet UBT, Univerzitet Ukšin Hoti, QUANTIX, ALT SHPK, CACTTUS Education kao partneri u sprovođenju i Ministarstvo ekonomije Kosova i Kosovska mreža za istraživanje i obrazovanje (KREN) kao pridružni partneri.

„Integracija Kosova u mrežu EU habova za digitalne inovacije (EDIH) nudi transformativnu priliku za biznise, obrazovne institucije i zainteresovane strane u javnom sektoru. Kroz projekat DIG-4K, korisnici će dobiti pristup stručnosti, resursima i finansiranju kako bi ubrzali digitalnu transformaciju“, kaže Arsim Nimanaj iz GIZ-a Kosovo, pružajući konkretne informacije o tome kako korisnici mogu imati dobiti od ovog članstva, „Savjetodavne usluge će pomoći biznisima i institucijama da sprovode digitalne strategije, optimizuju procese i povećaju konkurentnost“. Akademija digitalnih vještina će premostiti nedostatke u vještinama kroz obuke, sertifikacije i praktične radionice, obezbjeđujući da radna snaga bude spremna za budućnost. Laboratorija za tehnološki pristup i testiranje pružiće prostor inovacijama, omogućavajući biznisima da grade prototipove i testiraju vještačku inteligenciju, sajber sigurnost i zelene tehnologije. Finansijska i investicijska podrška će voditi zainteresovane strane kroz obezbjeđivanje finansijskih sredstava, poboljšavajući im sposobnost da razvijaju i održavaju projekte. Međunarodno umrežavanje i saradnja će dati pristup globalnim tržištima i partnerstvima, jačajući digitalni ekosistem Kosova. Pored toga, napori za skaliranje i održavanje uspješnih digitalnih rješenja osiguraće dugoročni uticaj kroz vidljivost, doseg tržišta i kontinuiranu evaluaciju,“ zaključuje Nimanaj.

Digitalna transformacija, počevši od poljoprivrede koju pokreće vještačka inteligencija, do pametnih javnih usluga koju potiču habovi koji su sada dio mreže EDIH-a, podržaće inkluzivni rast, održivost i pripremiti region za budućnost rada i poslovanja.

Za lokalne organizacije na Zapadnom Balkanu, pridruživanje mreži EDIH-a znači biti dio evropskog pokreta ka inovacijama, efikasnosti i održivosti.

Više informacija o Planu rasta EU za Zapadni Balkan možete naći ovdje.

Please wait while your video is being uploaded...

Don't close this window!

Subscribe to the newsletter

I have read and understood the terms of the privacy statement.